Wiele banków w 1 miejscu

Infolinia
17 850 78 00

 

Warto wiedzieć

Co to jest konsolidacja długów?

 

O konsolidacji długów warto pomyśleć, gdy mamy do spłacenia kilka pożyczek zaciągniętych w różnych miejscach na różne cele. Zwłaszcza, gdy pojawią się problemy z terminowym regulowaniem zobowiązań.

 

Kredyt konsolidacyjny ma ułatwić kontrolę swojego zadłużenia, usprawnić spłacanie zobowiązań. Najprościej mówiąc, jest to kredyt zaciągany na spłatę wszystkich wcześniejszych pożyczek i kredytów, niezależnie gdzie i kiedy zostały zaciągnięte. Dzięki temu nie trzeba myśleć o konieczności wykonania kilku przelewów, ponosić opłat za nie, pamiętać o kilku datach spłaty rat. Całość długu znajduje się w jednym miejscu, wystarczy pamiętać o jednej dacie wpłaty raty. To doskonałe rozwiązanie dla zapominalskich, bardzo zabieganych, mających trudności z panowaniem nad wszystkimi swoimi zobowiązaniami, ale przede wszystkich dla oszczędnych i tych, którzy chcą mieć „święty spokój”.

 

Na ogół kredyt konsolidacyjny ma dłuższy okres spłaty od zobowiązań, które są spłacane przy jego pomocy. Pozwala to na wynegocjowanie korzystniejszych warunków kredytu i przekłada się na niższe raty miesięczne. Zaznaczmy, że kwota kredytu konsolidacyjnego nie trafia do rąk dłużnika. Pieniądze są przekazywane bezpośrednio na spłatę zobowiązań.

 

Kredyt konsolidacyjny należy do bardzo elastycznych rozwiązań. Można nim objąć pożyczkę czy kredyt hipoteczny, pożyczkę i kredyt gotówkowy, kredyt samochodowy, a nawet zadłużenie karty kredytowej czy limit w koncie osobistym. Dłużnik sam decyduje, które ze swoich zobowiązań chce skonsolidować. Nic nie stoi na przeszkodzie, by podczas konsolidacji pominąć kredyty czy pożyczki, w których zostało do spłacenia zaledwie kilka rat.

 

Bank czy inna instytucja finansowa może odmówić udzielenia kredytu konsolidacyjnego, gdy wysokość zobowiązań wielokrotnie przewyższa dochody dłużnika, a ten nie może przedstawić wiarygodnego zabezpieczenia, np. w postaci nieruchomości. Wartość zabezpieczenia ma istotny wpływ na wysokość udzielonego kredytu konsolidacyjnego, może też mieć niewielki wpływ na jego warunki.

 

Korzyści z zaciągnięcia kredytu konsolidacyjnego są największe w sytuacji, gdy jego zabezpieczeniem będzie hipoteka (oprocentowanie jest wówczas typowe dla kredytu hipotecznego) a spłacane długi to zwykłe kredyty konsumpcyjne (ich oprocentowanie jest znacznie wyższe).

 

Zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego oznacza co prawda, że ogólna kwota, którą oddamy bankowi może być wyższa, ze względu na dłuższy okres kredytowania, niż suma dotychczasowych rat, ale zyskujemy spokój, że rzetelnie, terminowo regulujemy nasze zobowiązania. Płacąc niższe raty miesięczne odzyskujemy płynność finansową, nie musimy się martwić zaległościami i perspektywą kontaktu z windykatorem.

2013-05-31
Zobacz wszystkie

Kalkulator kredytowy

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami!
pola oznaczone * są wymagane

Kursy walut

Kurs walut Notowanie z: 2024-12-03
USD 4,0803 0.06% 0.0024 zł
EUR 4,2927 0.01% 0.0004 zł
CHF 4,6089 0.03% 0.0012 zł
GBP 5,1726 0.28% 0.0145 zł

Nasi partnerzy

Odwiedź nas na Google+

Ta strona korzysta z cookies OK, rozumiem Więcej informacji