Wiele banków w 1 miejscu

Infolinia
17 850 78 00

 

Warto wiedzieć

Nie bój się leasingu

 

Leasing dostępny jest nie tylko dla dużych firm. Mogą i wręcz powinny, skorzystać z tej możliwości modernizacji swoich środków trwałych także mikro i małe przedsiębiorstwa.

 

Oferta leasingu pojawiła się w USA w latach 50. XX w. W Polsce dostępna jest od chwili przemian gospodarczych z końca XX w., przyczyniając się do rozwoju wielu firm. Wciąż jednak postrzegana jest jeszcze jako propozycja dla dużych firm, które potrzebują wielu samochodów, wielu maszyn, które dysponują pracownikami potrafiącymi porozumieć się z firmami leasingowymi. Czas zmienić to podejście. Z leasingu, mogą i powinny, korzystać także małe firmy.

 

Zacznijmy od podstaw – czym jest leasing? To forma inwestycji, pozyskania środka trwałego przez potrzebującą go firmę. Przedmiot leasingu (samochód, maszyna, itp.) cały czas jest własnością leasingodawcy. Dzięki temu procedury przygotowawcze są znacznie prostsze i mniej wymagające niż przy zaciąganiu kredytu. Leasingobiorca może swobodnie korzystać z rzeczy, którą wziął w leasing, pod warunkiem opłacania comiesięcznych rat leasingowych. Wpłacane raty wlicza się w koszty prowadzenia działalności gospodarczej.

 

Przedmiotem leasingu może być każda rzecz zaliczana do środków trwałych, zarówno nowa, jak i używana. Nie ma więc przeszkód, by wziąć w leasing dobra ruchome czy nieruchome, maszyny, urządzenia, samochody, linie technologiczne i produkcyjne, sprzęt biurowy, w tym komputery, itp.

 

Dzięki leasingowi można szybko zmodernizować firmowy park maszynowy, unowocześnić technologie, zdobywając tym samym przewagę konkurencyjną na rynku. Nie trzeba przy tym ponosić od razu wysokich kosztów. Są one rozłożone w czasie i znane już w momencie podpisywania umowy leasingowej. Można stwierdzić, że kolejne raty leasingowe finansuje się z zysków osiągniętych dzięki przedmiotowi leasingu.

 

Przejdźmy do opłat związanych z leasingiem. Pierwsza z nich to opłata wstępna, czyli kwota uiszczana w chwili zawierania umowy leasingu, stanowiąca część wartości przedmiotu leasingu (na ogół 10-20 proc.). Druga to prowizja (zwana też opłatą manipulacyjną) firmy leasingowej, czyli pokrycie kosztów jej działań w związku z obsługą umowy leasingowej. Kolejnym kosztem jest rata leasingowa, czyli comiesięczna opłata za użytkowanie przedmiotu leasingu. Bywa, że firmy leasingowe godzą się na inny harmonogram wnoszenia rat, np. sezonowo, jeśli działalność firmy związana jest z określonymi porami roku.

 

Po zakończeniu okresu leasingu można zwrócić przedmiot leasingu leasingodawcy lub też wykupić go, wnosząc opłatę końcową.

 

Szczegółowe warunki leasingu uzależnione są od oceny kondycji firmy zainteresowanej leasingiem, perspektyw jej rozwoju oraz dotychczasowej współpracy między leasingodawcą a lesingobiorcą. Są one korzystniejsze i mniej restrykcyjne niż przy zaciąganiu kredytu. I właśnie dlatego leasing jest dostępny praktycznie dla każdego przedsiębiorcy.

2013-05-24
Zobacz wszystkie

Kalkulator kredytowy

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami!
pola oznaczone * są wymagane

Kursy walut

Kurs walut Notowanie z: 2024-12-03
USD 4,0803 0.06% 0.0024 zł
EUR 4,2927 0.01% 0.0004 zł
CHF 4,6089 0.03% 0.0012 zł
GBP 5,1726 0.28% 0.0145 zł

Nasi partnerzy

Odwiedź nas na Google+

Ta strona korzysta z cookies OK, rozumiem Więcej informacji