Wiele banków w 1 miejscu

Infolinia
17 850 78 00

 

Warto wiedzieć

Świadectwo wiarygodności kredytowej

 

Pokazanie się jako wiarygodny partner finansowy ma znaczenie nie tylko w kontaktach biznesowych. Równie ważne jest w życiu prywatnym, np. przy zaciąganiu kredytu, wynajmowaniu mieszkania czy przy zawieraniu innych umów. Tylko jak przekonać tę drugą osobę, że faktycznie jesteśmy wiarygodni finansowo?

 

Odpowiedzią na to zapotrzebowanie jest usługa BIK Pass, czyli certyfikat kredytowy udostępniany przez Biuro Informacji Kredytowej, czyli instytucję, gdzie gromadzone są informacje o historii kredytobiorców. Z posiadanych przez BIK danych można się dowiedzieć, czy dana osoba korzysta/ła z produktów kredytowych (karty kredytowe, limity w koncie, kredyty) i jak wywiązywała się z ich spłacania (regulowała raty w terminie, spóźniała się z wpłatami, konieczne było prowadzenie postępowania egzekucyjnego). Zgromadzone dane pozwalają też ocenić, czy potencjalny kredytobiorca ma nadal zdolność kredytową, czyli czy będzie w stanie terminowo spłacać kolejne zobowiązanie.

 

Wszystkie te informacje są bardzo cenne dla każdego kredytodawcy, któremu, co zupełnie naturalne, zależy na zminimalizowaniu ryzyka, na jak największej pewności, że pożyczone pieniądze wrócą do niego w ustalonym terminie i bez żadnych kłopotów. Wysoka wiarygodność kredytowa klienta pozwala instytucjom finansowym na zaoferowanie mu korzystnych warunków kredytu, gdyż ryzyko kłopotów ze spłatą zobowiązania jest niewielkie. Stąd osobom ubiegającym się o kredyt gotówkowy, kredyt konsolidacyjny lub pożyczkę, zwłaszcza w przypadku większych kwot, bardzo zależy na pokazaniu się przed bankiem z jak najlepszej strony w dziedzinie finansów. „Dobra” historia kredytowa świadczy bowiem, że potrafi się zarządzać swoimi finansami. Wskazane jest więc, mając w perspektywie wzięcie kredytu, budowanie zawczasu swojej wiarygodności kredytowej poprzez korzystanie z karty kredytowej, limitu w koncie itp.

 

Ocena punktowa

Informacje o historii kredytowej danej osoby, w powiązaniu z informacjami nt. jej wieku, sytuacji zawodowej i wielu innych czynników, wpływają na określenie wiarygodności kredytowej klienta. Wynik analizy przedstawiany jest w postaci oceny punktowej popularnie nazywanej scoringiem (ang. score - punkt). Im wyższy wynik, tym większa wiarygodność kredytowa danej osoby, czyli mniejsze prawdopodobieństwo, że będzie ona nierzetelnym klientem, że z zaciągniętym przez nią zobowiązaniem będą jakieś kłopoty.

W wyjątkowej sytuacji są ci, którzy nigdy nie zaciągali kredytów, nie korzystali z karty kredytowej czy limitu w koncie. Banki, nie mając informacji o działaniach finansowych takiej osoby, nie wiedzą co o niej myśleć, do jakiej kategorii – wiarygodnych czy niepewnych klientów – zakwalifikować taką osobę. Zupełnie naturalne jest, że w takiej sytuacji, na wszelki wypadek, zaliczą takiego klienta do tych mniej wiarygodnych i zaproponują mu wyższe oprocentowanie bądź marżę, by koszty ryzyka kredytowego przenieść na klienta. Nie można wykluczyć, że taka osoba będzie musiała wykupić ubezpieczenie kredytu lub przedstawić bankowi dodatkowe zabezpieczenia spłaty zobowiązania.

 

Certyfikat rzetelności

Każdy może poznać swoją historię zapisaną w BIK. W wersji podstawowej jest ona udostępniania bezpłatnie (zawiera tylko podstawowe informacje) a wersja rozbudowana, z bardzo istotnymi dla potencjalnego kredytodawcy informacjami, jest płatna. Tyle tylko, że znajdują się w niej też informacje, które nie powinny jednak trafić do banku. Z tego powodu oraz zważywszy na fakt, że historia kredytowa potencjalnego kredytobiorcy może być sfałszowana, powstała wspomniana na wstępie usługa BIK Pass. W certyfikacie generowanym przez Biuro podane są tylko te informacje, które są niezbędne instytucji finansowej do oceny wiarygodności kredytowej klienta, przede wszystkim jego ocena punktowa, dane personalne oraz informacje nt. aktualnie spłacanych kredytów oraz tych, które zostały już zamknięte.

 

W przypadku „aktywnych” zobowiązań widnieje data oraz cel (np. zakup samochodu) ich zaciągnięcia, aktualny status (czy kredyt jest spłacany terminowo, czy są z nim jakieś problemy) i najgorszy z osiągniętych dotąd statusów. Zobowiązania „zamknięte” prezentowane są z datami zaciągnięcia i spłaty, statusem kredytu na dzień jego spłaty oraz z informacją o najgorszym statusie osiągniętym w historii spłaty.

 

Otrzymując świadectwo, osoba, której ono dotyczy jest też informowana co oznaczają poszczególne pojęcia występujące w dokumencie, jak należy rozumieć zapisane statusy jej zobowiązań.

Kredytodawca poznaje historię kredytową klienta bezpośrednio na stronie BIK, korzystając ze specjalnego kodu udostępnionego mu drogą elektroniczną przez osobę ubiegającą się o kredyt.

 

Sięgnięcie po BIK Pass jest proste i wygodne. Wystarczy zarejestrować się na portalu www.bik.pl, wybrać typ konta (bezpłatne próbne lub płatne), z którego chce się korzystać i potwierdzić swoje dane osobowe. Certyfikat ma postać pliku PDF. Do obejrzenia go konieczne jest posiadanie kodu dostępu przekazywanego właścicielowi konta.

 

Trwają prace nad stworzeniem wersji mobilnej certyfikatu. Po jej wprowadzeniu można będzie śmiało powiedzieć, że naprawdę w każdej chwili można udowodnić swoją wiarygodność kredytową.

 

2014-12-29
Zobacz wszystkie

Kalkulator kredytowy

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami!
pola oznaczone * są wymagane

Kursy walut

Kurs walut Notowanie z: 2024-11-21
USD 4,1332 0.52% 0.0212 zł
EUR 4,3469 0.15% 0.0065 zł
CHF 4,6748 0.65% 0.0304 zł
GBP 5,2215 0.23% 0.0122 zł

Nasi partnerzy

Odwiedź nas na Google+

Ta strona korzysta z cookies OK, rozumiem Więcej informacji