Wiele banków w 1 miejscu

Infolinia
17 850 78 00

 

Warto wiedzieć

Różne rodzaje rachunków

 

Rachunek płatniczy, rachunek oszczędnościowy, rachunek powierniczy, rachunek pomocniczy, rachunek kredytowy czy rachunek lokaty – mnóstwo rodzajów jednego produktu, który na co dzień określamy po prostu słowem „rachunek”, a którego funkcje są bardzo różne.

 

Rachunek płatniczy popularnie nazywany jest kontem. Zasady jego prowadzenia przez instytucję finansową reguluje kodeks cywilny oraz prawo bankowe. Jego istotą jest przechowywanie pieniędzy właściciela rachunku oraz dokonywanie na jego zlecenie rozliczeń. Nie ma znaczenia skąd pochodzą środki wpływające na rachunek - z wynagrodzenia za pracę, renty, emerytury czy innych źródeł.

Rozliczenia realizowane są w oparciu o dyspozycję wydaną przez klienta (np. wpłata/wypłata pieniędzy na konto, przelewy czy polecenia zapłaty) lub na mocy umowy zawartej przez bank i klienta (np. pobieranie opłat za prowadzenie rachunku, zajęcia w drodze egzekucji komorniczej).

Środki na takim rachunku na ogół nie są oprocentowane i są bardzo „płynne” – można z nich korzystać w dowolnym momencie. Dlatego konto służy do bieżących rozliczeń (np. opłacenia rachunków za usługi, z których korzystamy). Bywa, że bank przyznaje posiadaczowi rachunku tzw. limit debetowy, czyli prawo do korzystania z pieniędzy banku do określonego limitu. To zupełnie inna pula środków od tej, z której można korzystać używając karty kredytowej.

Konta oferują banki, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe czyli SKOK-i oraz, od niedawna, także prywatne instytucje płatnicze. Trzeba przy tym wiedzieć, że te ostatnie, działające na podstawie przepisów ustawy o usługach płatniczych, nie mają prawa do przyjmowania oprocentowanych depozytów (zakładania lokat) albo w jakikolwiek inny sposób „wynagradzania” klientów za przekazanie im pieniędzy.

 

Rachunki oszczędnościowe można by określić mianem produktu pośredniego między rachunkiem płatniczym a lokatą. Z jednej strony zgromadzone na nich pieniądze są oprocentowane (jak na lokacie), ale można z nich w miarę swobodnie korzystać (jak na rachunku płatniczym). Banki starają się jednak wzmocnić funkcję oszczędnościową rachunków tego typu. Robią to zniechęcając klientów do częstego wypłacania z nich pieniędzy (na ogół bezpłatna jest tylko jedna wyplata z rachunku tego typu w miesiącu, za kolejne trzeba zapłacić kilka zł) i zachęcając ich do oszczędzania na różne sposoby (np. możliwość wizualizacji celu oszczędzania, przypominanie o konieczności wpłaty kolejnej „raty” albo też umożliwienie pochwalenia się postępami w oszczędzaniu znajomym na portalu społecznościowym).

 

Rachunek lokaty terminowej to osobny rachunek, na którym zapisane są środki ulokowane na czas określony w umowie lokaty. Dotrzymanie terminu przez klienta oznacza dla banku obowiązek wypłaty z góry określonych odsetek (jeśli umowa mówiła o stałym oprocentowaniu) lub odsetek wyliczonych wg innych reguł. Zerwanie lokaty, czyli wypłata pieniędzy przed terminem, skutkuje na ogół całkowitą utratą odsetek. Wyjątkiem są lokaty z oprocentowaniem rosnącym w miarę wydłużania się okresu dysponowania pieniędzmi przez bank. Wówczas klient otrzymuje odsetki w wysokości należnej za okres, w którym pieniądze były ulokowane w banku.

 

Wiele osób styka się też na co dzień z rachunkiem do obsługi zaciągniętego kredytu. Celem jego utworzenia jest rejestracja wpłacanych przez kredytobiorcę rat kapitałowych oraz należnych odsetek od zaciągniętego zobowiązania. W przypadku tego rachunku przepływy są zawsze tylko w jedną stronę, nie można z niego niczego wypłacić. Spłacając kredyt, trzeba dokładnie poznać zasady traktowania przez bank wszelkich nadpłat, poznać ewentualne wymogi dotyczące sygnalizowania na co te nadpłaty mają być przeznaczone.

Powszechnie znane są też rachunki walutowe umożliwiające gromadzenie w polskich bankach funduszy w innych walutach niż złoty polski.

 

Niewiele osób, poza samymi zainteresowanymi, wie zapewne o istnieniu rachunków powierniczych. Właściciel takiego rachunku otrzymuje zgromadzone na nim przez osoby trzecie pieniądze tylko wówczas, gdy spełni pewne zobowiązania. Wywiązanie się z nich ocenia bank, który decyduje o „odblokowaniu” środków. Przeciętny Kowalski może się spotkać z tego typu rachunkiem kupując będące jeszcze w budowie mieszkanie. Wpłaca wówczas pieniądze na rachunek powierniczy dewelopera, a ten otrzymuje pieniądze od banku w miarę postępu prac. W ten sposób, w przypadku bankructwa dewelopera, nabywca mieszkania nie traci wszystkich pieniędzy. Te, które zostały przekazane inwestorowi mają odzwierciedlenie w wykonanych pracach. Nie ma przeszkód, by ktoś inny dokończył budowę.

Niezwykle istotne jest, że jeśli istnieje między deweloperem a klientem umowa zawarta z tzw. „datą pewną” (nie wymagającą dodatkowego poświadczenia), to środki zgromadzone na rachunku powierniczym nie wchodzą w skład masy upadłościowej dewelopera i są wyłączone z postępowania egzekucyjnego prowadzonego wobec niego.

 

2014-07-23
Zobacz wszystkie

Kalkulator kredytowy

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami!
pola oznaczone * są wymagane

Kursy walut

Kurs walut Notowanie z: 2024-11-21
USD 4,1332 0.52% 0.0212 zł
EUR 4,3469 0.15% 0.0065 zł
CHF 4,6748 0.65% 0.0304 zł
GBP 5,2215 0.23% 0.0122 zł

Nasi partnerzy

Odwiedź nas na Google+

Ta strona korzysta z cookies OK, rozumiem Więcej informacji