Wiele banków w 1 miejscu

Infolinia
17 850 78 00

 

Warto wiedzieć

Oprocentowanie lokaty progresywnej

 

Niskie stopy procentowe cieszą posiadaczy kredytów, ale martwią tych, którzy mają wolne środki i chcieliby je jak najkorzystniej pomnożyć w bezpieczny sposób. Pytanie „co zrobić z zaoszczędzonymi pieniędzmi?” staje się coraz istotniejsze teraz, gdy nieuchronnie zbliża się czas, gdy stopy procentowe zaczną rosnąć.

Od kilku miesięcy oprocentowanie tradycyjnych lokat utrzymuje się na bardzo podobnym poziomie. W najlepszym przypadku można liczyć na ok. 3-3,3 procenta w skali roku za pieniądze ulokowane na 3 miesiące oraz na ok. 3,5-3,7 procenta za środki powierzone bankowi na 6 lub 9 miesięcy.

Niektóre banki kuszą w swych reklamach oprocentowaniem lokat znacznie przekraczającym 4 a nawet 5 proc. Na pierwszy rzut oka oferta wygląda na bardzo atrakcyjną, ale bliższe przyjrzenie się propozycji oznacza rozczarowanie. Okazuje się, że reklama nie mówi wszystkiego, że przy rzucającej się w oczy cyfrze umieszczono niewielką gwiazdkę precyzującą warunki otrzymania reklamowanego oprocentowania.

 

Pierwsza możliwość, to przyznanie wysokiego oprocentowania tylko dla nowych klientów (ewentualnie dla nowych środków, czyli powiększających kwotę już ulokowaną w danym banku) i tylko na krótki okres (np. dla lokaty trzymiesięcznej). Druga opcja, to podawanie przez bank oprocentowania (np. 5 procent) za cały okres lokaty (np. 2 lata). Trzecia wersja to występowanie wysokiego oprocentowania (np. 6 proc.) tylko w ostatnim miesiącu lokaty, podczas gdy oprocentowanie wcześniejszych miesięcy jest niższe, przez co średnie odsetki będą w skali roku na poziomie porównywalnym z tradycyjną lokatą.

Spójrzmy na przykład. Reklama „krzyczy” o oprocentowaniu lokaty w wysokości 7 procent. Wczytując się w warunki tego produktu dowiemy się, że jest to lokata roczna, a wspomniane oprocentowanie obowiązuje jedynie w ostatnim miesiącu. Pierwszy miesiąc oszczędzania to, powiedzmy 2 procent. Potem oprocentowanie rośnie wraz z wydłużaniem się okresu lokaty, by dojść w 12. miesiącu do wspomnianych 7 procent. Dla oceny atrakcyjności lokaty konieczne jest poznanie średniego oprocentowania dla całego 12-miesięcznego okresu. Na ogół okaże się, że nie odbiega ono znacząco od oprocentowania tradycyjnych lokat.

 

Zaletą tego typu lokaty, zwanej progresywną, jest możliwość wcześniejszego wycofania pieniędzy bez utraty odsetek. Klient otrzymuje odsetki, których wysokość zależy od długości okresu, przez który bank dysponował jego pieniędzmi. Ważna jest liczba pełnych miesięcy przez, które lokata była utrzymana.

Zawieranie lokat progresywnych jest korzystne dla osób, które mają pewność, że utrzymają ją przez cały lub prawie cały okres, na jaki jest zawierana, a średnie nominalne oprocentowanie za ten czas jest wyższe od oprocentowania zwykłych lokat zawieranych na taki sam okres. W praktyce oznacza to konieczność utrzymania lokaty przez minimum połowę okresu umownego, a najlepiej jak najbliżej terminu jej zakończenia, gdyż w ostatnich miesiącach oprocentowanie lokaty progresywnej dynamicznie rośnie.

Lokata progresywna daje więc szansę na wyższe oprocentowanie, a jednocześnie zapewnia elastyczność w dostępie do swoich pieniędzy. W razie konieczności można z nich skorzystać bez utraty wszystkich odsetek.

 

2014-07-02
Zobacz wszystkie

Kalkulator kredytowy

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami!
pola oznaczone * są wymagane

Kursy walut

Kurs walut Notowanie z: 2024-12-03
USD 4,0803 0.06% 0.0024 zł
EUR 4,2927 0.01% 0.0004 zł
CHF 4,6089 0.03% 0.0012 zł
GBP 5,1726 0.28% 0.0145 zł

Nasi partnerzy

Odwiedź nas na Google+

Ta strona korzysta z cookies OK, rozumiem Więcej informacji