Wiele banków w 1 miejscu

Infolinia
17 850 78 00

 

Warto wiedzieć

Jak ocenić kredyt gotówkowy

 

Czy można określić, który kredyt gotówkowy jest „najlepszy”, skoro wszystkie banki przekonują, że ich oferta jest najatrakcyjniejsza? Chyba nie, bo ważne są też potrzeby i oczekiwania kredytobiorcy. Można jednak wskazać na co zwrócić uwagę, zastanawiając się na wyborem najkorzystniejszej oferty w swojej konkretnej sytuacji.

 

Pierwsze pytanie na jakie musimy sobie odpowiedzieć brzmi: jaką kwotę możemy spłacać co miesiąc bez nadmiernego obciążania domowego budżetu? Chodzi tu o ratę plus odsetki i ewentualne wszystkie inne koszty (np. prowizję, ubezpieczenie itp.) związane z zaciągniętym zobowiązaniem.

 

Kolejna rzecz to przemyślenie, jak szybko potrzebujemy pieniędzy, w jakiej kwocie i na jak długo. W sytuacji, gdy zależy nam na szybkim otrzymaniu środków, wykluczamy banki, w których są długotrwałe procedury, czas oczekiwania na decyzję kredytową liczy się w dniach a nie w godzinach. Odpowiedź na następne dwa pytania pozwoli odrzucić oferty banków niespełniających naszych oczekiwań.

 

Teraz czas na analizę szczegółów oferty, czyli wszelkich związanych z nią kosztów. Podstawowy z nich to oprocentowanie, czyli odsetki, jakie pobiera bank za to, że pożyczył nam pieniądze. Niskie oprocentowanie niekoniecznie musi oznaczać, że kredyt jest najatrakcyjniejszy. Bank musi przecież na czymś zarabiać. Jeśli nie na odsetkach, to np. na prowizji, czyli jednorazowej opłacie, która jest doliczana do kwoty kredytu. I znów, niska marża niekoniecznie jest dowodem na korzystne warunki kredytu, bo może wiązać się z koniecznością wykupienia ubezpieczenia (np. od utraty pracy, na życie), koniecznością założenia konta czy skorzystania z karty kredytowej. Dwa ostatnie produkty mogą być początkowo bezpłatne, ale późniejsze opłaty z nawiązką zrekompensują bankowi „straty” poniesione w związku z niską prowizją.

 

Dla określenia „atrakcyjności” kredytu, należy więc analizować wysokość comiesięcznych rat oraz wszelkie dodatkowe koszty. Te ostatnie powinny być oceniane nie kwotowo, ale w ujęciu procentowym. Służy do tego Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO), którą bank musi określić udzielając kredytu. Im jest ona wyższa, tym wyższa jest „cena” pożyczonych pieniędzy.

 

I jeszcze jedna uwaga. Nie kuśmy się bez refleksji na „promocyjne warunki”. Może się bowiem okazać, że skorzystanie z nich uwarunkowane jest wypełnieniem pewnych zobowiązań (np. założenie konta, wykupienie ubezpieczenia itp.), a podsumowanie związanych z nimi kosztów uczyni kredyt droższym od tego zawartego na „normalnych” warunkach.

2013-05-16
Zobacz wszystkie

Kalkulator kredytowy

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami!
pola oznaczone * są wymagane

Kursy walut

Kurs walut Notowanie z: 2024-12-24
USD 4,1127 0.43% 0.0177 zł
EUR 4,2739 0.28% 0.0118 zł
CHF 4,5654 0.16% 0.0074 zł
GBP 5,1549 0.15% 0.0077 zł

Nasi partnerzy

Odwiedź nas na Google+

Ta strona korzysta z cookies OK, rozumiem Więcej informacji