Wiele banków w 1 miejscu

Infolinia
17 850 78 00

 

Warto wiedzieć

Znaczenie wiarygodności płatniczej

 

W codziennym życiu łatwiej nam nawiązać współpracę z osobami, którym ufamy, które uważamy za rzetelne, punktualne itp. Podobnymi kryteriami kierują się także instytucje finansowe decydując się na pożyczenie komuś pieniędzy. Mając „dobrą historię kredytową” można uzyskać korzystniejsze warunki kredytu – niższe oprocentowanie, dłuższy okres kredytowania, żądanie mniejszego zabezpieczenia, itp. Poniżej podpowiemy, jak zadbać o poprawę swojej wiarygodności płatniczej i co zrobić, gdy stwierdzimy niezgodności w bazach danych, z których korzystają instytucje finansowe i inni przedsiębiorcy.

W koszcie kredytu banki „wyceniają” ryzyko jakie ponoszą pożyczając kredytobiorcy pieniądze. Im więcej informacji o naszych dotychczasowych zobowiązaniach bank posiada, tym łatwiej jego pracownikom ocenić naszą wiarygodność, zdolność i umiejętność terminowego regulowania należności. Brak historii kredytowej lub informacje, że nie realizujemy terminowo swoich zobowiązań finansowych na ogół podwyższa koszty kredytu lub może wręcz uniemożliwić jego otrzymanie. Instytucja finansowa, podobnie jak osoba indywidualna, po prostu boi się, że może nie odzyskać pożyczonych pieniędzy.

 

Informacje o kredytach

Przed przedstawieniem oferty kredytowej bank zasięga o nas informacji w Systemie Bankowy Rejestr prowadzonym przez Związek Banków Polskich (trafiają tu informacje o zobowiązaniach wobec banków, jeśli opóźnienie w spłacie przekroczyło 2 miesiące a wysokość zobowiązania przekracza 200 zł) oraz w Biurze Informacji Kredytowej. Tutaj z kolei są informacje o naszych dotychczasowych pożyczkach i kredytach zaciągniętych w bankach i Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych. Są one przechowywane od momentu złożenia wniosku o kredyt, pożyczkę aż do chwili ich całkowitej spłaty. W przypadku zobowiązań regulowanych z opóźnieniem, informacje o nich są dostępne nawet do pięciu lat po zamknięciu rachunku.

Pozytywna historia w BIK-u może uprościć i przyspieszyć procedurę uzyskania kredytu, wpłynąć na obniżenie jego kosztów. Z tego punktu widzenia, wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez BIK, także po spłacie zobowiązania, jest dla nas korzystne. Paradoksalnie bowiem, brak historii kredytowej związany z faktem, że nie zaciągaliśmy żadnych zobowiązań działa na naszą niekorzyść. Banki raczej nieufnie podchodzą do klientów, którzy nie mogą wykazać się historią kredytową.

 

Dane nt. długów

Kolejny etap oceny nas jako potencjalnego kredytobiorcy to skierowanie zapytania do Biura Informacji Gospodarczej, aby sprawdzić czy nie mamy długów wobec dostawców mediów (prąd, gaz, woda), czy terminowo regulujemy inne rachunki, np. za czynsz, telewizję kablową, telefon, itp. Już niezapłacony przez 60 dni dług w wysokości 200 zł daje przedsiębiorcy prawo do wpisania przysłowiowego Kowalskiego do Rejestru Dłużników prowadzonego przez BIG InfoMonitor (w przypadku firmy musi to być kwota 500 zł i tytuł wykonawczy). Są w nim zawarte także dane z baz BIK i Systemu Bankowy Rejestr.

Dłużnika może umieścić w BIG-u także osoba fizyczna, która uzyskała tytuł wykonawczy. Może on dotyczyć należności z tytułu alimentów, zaległego wynagrodzenia, nienależycie wykonanej usługi (np. przez biuro turystyczne). Procedura postępowania w takim przypadku opisana jest na stronie www.big.pl.

Wpisanie danych dłużnika do bazy BIG jest jedną z metod windykacji należności. Statystyki pokazują, że wysłanie wezwania do zapłaty z groźbą umieszczenia w BIG-u skłania do spłaty zobowiązania ok. 40 proc. dłużników. Kolejne 35 proc. spłaca zobowiązanie tuż po wpisaniu do Rejestru Dłużników BIG. Dzieje się tak, gdyż figurowanie w bazach danych BIG utrudnia życie – wzięcie kredytu, skorzystanie z zakupu na raty, zakup telefonu.

Raporty o zadłużeniu pobierają bowiem nie tylko banki czy firmy pożyczkowe, ale i firmy leasingowe, operatorzy telefonii komórkowej, dostawcy internetu i telewizji kablowej. Usunięcie zapisu następuje po całkowitej spłacie długu (obowiązek przekazania informacji o tym spoczywa na tym, kto wnioskował o dokonanie wpisu). W przeciwnym razie dane mogą tam figurować nawet 10 lat. Osoba, której zapis dotyczy jest postrzegana jako niewypłacalna lub nierzetelna.

 

Sprawdź się!

Brak negatywnych informacji na temat naszych zobowiązań jest wielkim atutem przy staraniu się o kolejny kredyt, kupowaniu jakiejś usługi, zakupach na raty. Warto więc sprawdzić naszą historię zawartą we wspomnianych bazach.

Jedną z metod jest pobranie Raportu o Sobie z www.big.pl lub raportu dotyczącego naszej osoby z baz BIK. Ten ostatni pokazuje stan naszych zobowiązań i pozwala na weryfikację danych. Wskazówki, jak taki raport zamówić znajdują się na stronie www.bik.pl.

Informacje o danych przetwarzanych w Systemie Bankowy Rejestr można uzyskać wypełniając stosowny wniosek dostępny na stronie www.cpb.pl w zakładce Biuro Obsługi Klienta ZBP (raz na pół roku taką informację można otrzymać bezpłatnie).

W przypadku stwierdzenia niezgodności trzeba podjąć działania zmierzające do ich „wyprostowania”. Przykładowo, jeśli w BIG-u są dane o naszym zadłużeniu, które już uregulowaliśmy, to należy skontaktować się z wierzycielem i ustalić dlaczego nie dopełnił ciążącego na nim obowiązku usunięcia naszych danych z Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Gdy mamy zastrzeżenia do zapisów raportu z BIK, trzeba je wyjaśnić z instytucją finansową, w której zaciągaliśmy kredyt, pożyczkę. Podobnie należy postąpić nie zgadzając się z danymi z Systemu Bankowy Rejestr.

Sprawdzenia swojej „historii” we wspomnianych bazach warto dokonać jeszcze zanim wystąpimy z wnioskiem o kredyt. Unikniemy w ten sposób „dwuznacznych” sytuacji, procedura przyznawania kredytu przebiegnie szybciej.

 

2014-01-20
Zobacz wszystkie

Kalkulator kredytowy

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami!
pola oznaczone * są wymagane

Kursy walut

Kurs walut Notowanie z: 2024-10-30
USD 3,9989 0.65% 0.0262 zł
EUR 4,3350 0.44% 0.0192 zł
CHF 4,6144 0.71% 0.0328 zł
GBP 5,1982 0.50% 0.0261 zł

Nasi partnerzy

Odwiedź nas na Google+

Ta strona korzysta z cookies OK, rozumiem Więcej informacji