Wiele banków w 1 miejscu

Infolinia
17 850 78 00

 

Warto wiedzieć

Pożyczka czy kredyt?

 

Na co dzień, gdy potrzebujemy pieniędzy, nie zastanawiamy się czy bierzemy kredyt czy pożyczkę – po prostu podpisujemy umowę, dzięki której otrzymamy pieniądze. Tymczasem wzięcie kredytu rodzi inne konsekwencje prawne i ekonomiczne niż wzięcie pożyczki.

 

Kredyty

Kredytów mogą udzielać banki. Ogólne kwestie reguluje prawo bankowe, a szczegóły regulaminy bankowe i umowy kredytowe. Pieniądze przekazywane kredytobiorcy nie są własnością banku – pochodzą ze środków zdeponowanych w banku przez innych jego klientów. Umowa kredytu określa zawsze termin zwrotu otrzymanych pieniędzy i precyzuje dokładnie cel na jaki mają być one przeznaczone. W sytuacji, gdy pieniądze nie są wydatkowane zgodnie z przeznaczeniem, bank ma prawo zażądać ich natychmiastowego zwrotu. Pewną swobodę w korzystaniu z otrzymanych środków mają jedynie zaciągający kredyt konsumencki i kredyt gospodarczy na bieżące wydatki. Przy czym kredytobiorca nie otrzymuje „żywej gotówki”, ale zapis księgowy na jego rachunku.

Z każdym kredytem związana jest jego cena, czyli pobierane przez bank prowizje i oprocentowanie. Pozwalają one na pokrycie kosztów działalności banków i wypłatę odsetek tym, którzy zdeponowali w banku swoje oszczędności.

Umowa kredytu bezwzględnie musi być zawarta na piśmie, określać przeznaczenie przekazywanych środków, prowizje i opłaty z nimi związane oraz zasady i datę zwrotu pieniędzy.

 

Pożyczki

Pożyczek może udzielać każdy – osoba fizyczna lub firma. Przekazywane pieniądze muszą być jej własnością. Wszelkie sprawy związane z udzielaniem pożyczek reguluje kodeks cywilny.

Z chwilą wypłaty pieniędzy pożyczkodawcy stają się one jego własnością i jeśli w umowie pożyczki nie wprowadzono jakiś zastrzeżeń, może on swobodnie nimi rozporządzać. Pożyczkobiorca nie ma wówczas prawa ingerować na co zostaną wydane przekazane przez niego środki. Przy udzielaniu pożyczki nie ma obowiązku określania daty jej zwrotu i innej możliwości jej wypłacenia niż w postaci gotówki.

Nie ma konieczności, by do pożyczki doliczać jakieś opłaty. Trudno sobie wyobrazić pobieranie prowizji lub odsetek od znajomych, którym pożyczamy jakieś drobne kwoty, gdy zapomnieli portfela lub nawet większą sumę, gdy nagle potrzebują gotówki. Oczywiście można się domagać „wynagrodzenia” (np. w postaci odsetek) za poratowanie w kłopotach, ale należy się liczyć z utratą znajomego oraz z faktem, że wysokość odsetek może zostać zakwestionowana przez sąd.

Jednak, gdy pożyczamy pieniądze od osoby lub firmy, której przedmiotem działalności jest właśnie udzielanie pożyczek, to naturalne jest, że zostaną doliczone odsetki i ewentualnie inne opłaty. Wszak nie mamy do czynienia z instytucją charytatywną.

Przy umowie pożyczki nie ma obowiązku sporządzania wersji pisemnej. Stworzenie jej jest jednak zalecane dla celów dowodowych, by uniknąć kłopotów, gdy między stronami wynikną rozbieżności, co do zasad udzielenia pożyczki.

 

Celna uwaga

Czytając uważnie powyższy tekst można dojść do stwierdzenia, że pieniądze wypłacone z bankomatu przy pomocy karty kredytowej nie są kredytem lecz pożyczką. Tak to prawda, choć nazwa karty sugeruje coś innego. Tyle tylko, że kredytu nie można dostać w formie gotówki.

 

2013-07-19
Zobacz wszystkie

Kalkulator kredytowy

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami!
pola oznaczone * są wymagane

Kursy walut

Kurs walut Notowanie z: 2024-11-22
USD 4,1752 1.02% 0.0420 zł
EUR 4,3430 0.09% 0.0039 zł
CHF 4,6959 0.45% 0.0211 zł
GBP 5,2240 0.05% 0.0025 zł

Nasi partnerzy

Odwiedź nas na Google+

Ta strona korzysta z cookies OK, rozumiem Więcej informacji