Wiele banków w 1 miejscu

Infolinia
17 850 78 00

 

Warto wiedzieć

Przeznaczenie kredytu hipotecznego

 

Kredyt hipoteczny kojarzy się powszechnie z pożyczeniem pieniędzy na zakup domu lub mieszkania. To tylko część prawdy. Można go wziąć także na inne cele.

Istotą kredytu hipotecznego jest fakt, że zabezpieczeniem zwrotu otrzymanych pieniędzy jest nieruchomość (działka, dom, mieszkanie, inny budynek), na którą są przeznaczone pożyczane środki. Owo „przeznaczenie” może być zakupem (na rynku wtórnym, od obecnego właściciela lub pierwotnym, bezpośrednio od dewelopera czy spółdzielni mieszkaniowej), remontem lub budową. Istotne jest, że fakt pożyczenia pieniędzy odnotowywany jest stosownym zapisem w dziale IV księgi wieczystej nieruchomości, czyli hipoteką. Może ona obciążać własność nieruchomości, użytkowanie wieczyste oraz spółdzielcze prawo własności lokalu.

 

Pieniądze na nieruchomość

Najpopularniejszy jest rzeczywiście kredyt na zakup domu lub mieszkania. To najprostszy przypadek, w którym zabezpieczeniem jest nabywana nieruchomość. Dom, mieszkanie, inny budynek może być zabezpieczeniem także w sytuacji, gdy potrzebne są pieniądze na jego remont, odnowę, przebudowę. Równie prosta sytuacja występuje w przypadku kupna działki budowlanej. W każdym z tych przypadków da się łatwo oszacować wartość nieruchomości, a więc wysokość i „atrakcyjność” zabezpieczenia wnoszonego przez kredytobiorcę.

Rzecz się komplikuje, gdy klient prosi o kredyt hipoteczny na wzniesienie budynku, czyli w sytuacji, gdy nieruchomość nie istnieje. Wówczas jako wysokość zabezpieczenia przyjmuje się szacunkową wartość budynku po jego wybudowaniu. Udzielając kredytu budowlanego banki na ogół nie udostępniają kredytobiorcy od razu całej kwoty, o której jest mowa w umowie kredytowej. Pieniądze wypłacane są w transzach w określonych terminach, w miarę postępu inwestycji. Gdyby prace przebiegały wolniej niż wynika z harmonogramu, bank może nie przekazać pieniędzy w określonym dniu. Ważne jest bowiem wykonanie określonych zadań.

 

Inne możliwości

Istnieją jeszcze dwie możliwości wykorzystania nieruchomości jako zabezpieczenia pożyczanych pieniędzy. Pierwsza, to pożyczka hipoteczna, czyli wzięcie pieniędzy na dowolny cel. Posiadana nieruchomość pełni wówczas rolę atrakcyjnego dla banku zabezpieczenia, które na ogół znacząco obniża koszty zaciąganego długu. Wynika to z faktu, że mając wpis na hipotece bank może łatwiej odzyskać swoje środki niż od dłużnika, który nie przedstawił żadnego materialnego zabezpieczenia.

Druga opcja wiążę się z zaciągnięciem kredytu refinansowego lub konsolidacyjnego, by spłacić wcześniejsze zobowiązania. Pierwszy polega na wzięciu pieniędzy na spłatę obecnego, zaciągniętego na mniej korzystnych warunkach niż obecnie dostępne, kredytu hipotecznego. Natomiast kredyt konsolidacyjny może być przeznaczony na spłatę wszelkich posiadanych długów. W ten sposób wiele zobowiązań łączy się w jedno, co pozwala oszczędzić czas (spłacamy tylko jedną ratę), koszty (ponosimy ewentualnie koszty jednego przelewu a nie kilku) i odciąża pamięć (wystarczy pamiętać o jednym terminie spłaty raty).

Dodatkową zaletą kredytu konsolidacyjnego zabezpieczonego hipoteką są atrakcyjniejsze warunki spłaty. Co prawda okres spłaty jest na ogół dłuższy, ale miesięczne raty i koszty obsługi niższe. Pozwala to dłużnikowi na odzyskanie płynności finansowej i racjonalne planowanie przyszłości.

2013-07-17
Zobacz wszystkie

Kalkulator kredytowy

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami!
pola oznaczone * są wymagane

Kursy walut

Kurs walut Notowanie z: 2024-11-22
USD 4,1752 1.02% 0.0420 zł
EUR 4,3430 0.09% 0.0039 zł
CHF 4,6959 0.45% 0.0211 zł
GBP 5,2240 0.05% 0.0025 zł

Nasi partnerzy

Odwiedź nas na Google+

Ta strona korzysta z cookies OK, rozumiem Więcej informacji