Wiele banków w 1 miejscu

Infolinia
17 850 78 00

 

Warto wiedzieć

Nie chcę kredytu, czyli zastrzeżenie kredytowe

Niemal nieustannie spotykamy się z informacjami o kradzieży tożsamości i wyłudzeniu na czyjeś dane kredytu. Współczujemy ofierze, ale lekceważymy niebezpieczeństwo, jesteśmy przekonani, że nas to nie spotka, bo jesteśmy ostrożni. Zamiast żyć w złudnym poczuciu bezpieczeństwa, lepiej skorzystać z prostej usługi – zastrzeżenia kredytowego – oferowanego przez Biuro Informacji Kredytowej.

Wspomnienie o BIK-u być może wywołuje dreszcze emocji, od razu rodzą się złe skojarzenia, odzywa się przeświadczenie, że z BIK-iem lepiej nie mieć do czynienia. W rzeczywistości jest zupełnie inaczej, trzeba odróżnić BIK od BIG-u, czyli Biura Informacji Gospodarczej.

BIK kontra BIG

W BIK-u przechowywane są informacje o historii korzystania przez daną osobę z różnego rodzaju produktów kredytowych, od typowych kredytów/pożyczek, przez zakupy ratalne i karty kredytowe, po limit w koncie. Długa i pozytywna lista wpisów świadczy, że klient potrafi gospodarować swoimi pieniędzmi i jest podstawą do wystawienia mu wysokiej oceny punktowej (tzw. scoring punktowy), która ułatwia zaciągnięcie kolejnego zobowiązania, pozwala uzyskać korzystne warunki finansowania.

W BIG-u faktycznie lepiej nie figurować, gdyż w tej bazie danych przechowywane są dane dotyczące dłużników, osób które zalegają nie tylko ze spłatą produktów kredytowych, ale i opłatami za prąd, gaz, czynsz, telefon, telewizję i różne inne usługi. Osoby znajdujące się w tym rejestrze na ogół mają kłopoty z wzięciem następnego kredytu, podpisaniem kolejnej umowy o jakąś usługę. Dzieje się tak, gdyż są traktowani jako mało wiarygodne, współpraca z nimi może oznaczać kłopoty ze spłatą zobowiązania, nieregulowanie rachunków.

Przydatne usługi BIK

Biuro Informacji Kredytowej oferuje kilka usług przydatnych każdemu, niezależnie od tego czy korzysta z produktów kredytowych.

Alerty BIK to swego rodzaju system wczesnego ostrzegania. Korzystający z nich otrzymuje powiadomienie, jak tylko system informatyczny BIK odnotuje zapytanie o jego historię kredytową. Jeśli akurat staramy się o kredyt, złożyliśmy wniosek o jego udzielenie, jest to tylko potwierdzenie, że usługa działa. Natomiast w sytuacji, gdy nie występowaliśmy z wnioskiem kredytowym, stanowi to dla nas sygnał, że dzieje się coś złego, ktoś się pod nas podszywa. Trzeba szybko skontaktować się z BIK, wyjaśnić sprawę. Istnieje wówczas możliwość zablokowania wzięcia przez kogoś kredytu na nasze dane.

W ramach usługi otrzymamy też powiadomienie, gdy ktoś będzie sprawdzał nasze dane w Rejestrze Dłużników BIG Info Monitor, co może świadczyć, że ktoś chce w naszym imieniu zawrzeć umowę z dostawcą jakieś usługi, np. operatorem telefonicznym lub telewizji kablowej.

Alerty BIK mogą być częścią Pakietu BIK, w którego skład wchodzą także możliwość zastrzegania dokumentów tożsamości, wskaźnik BIK, 6 raportów BIK do wykorzystania w ciągu roku i zastrzeżenia kredytowe.

Zastrzeżenie kredytowe

Zastrzeżenie kredytowe to z kolei swoista blokada przed udzieleniem jakiegokolwiek kredytu na nasze dane. Kredytodawca, który uczestniczy w systemie Zastrzeżenia kredytowego, sprawdzając informacje na nasz temat zobaczy informację, iż nie chcemy brać kredytu, zablokowaliśmy możliwość jego udzielenia.

Wyjaśnijmy przy okazji, że zastrzeżenie kredytowe nie pozwala kredytodawcy na przyznanie nam kredytu, ale nie jest przeszkodą, by przesyłał nam informacje o ofertach kredytowych. Oczywiście pod warunkiem, że wcześniej udzieliliśmy zgody na kontakty marketingowe.

Włączenie zastrzeżenia kredytowego nie wymaga składania wniosków, realizowania skomplikowanych procedur. Wystarczy mieć wykupioną w BIK usługę Alerty BIK, by po zalogowaniu się na swoje konto w tej instytucji jednym kliknięciem włączyć zastrzeżenie. Równie proste jest jego wyłączenie, gdy planujemy w najbliższym czasie zaciągnąć kredyt – także jednym kliknięciem można je wyłączyć, a po uzyskaniu finansowania ponownie włączyć.

Zastrzeżenie kredytowe można też odwołać dzwoniąc na infolinię BIK z numeru zarejestrowanego w systemie tej instytucji i podając numer PIN powiązany z usługą. Kod PIN można aktywować podczas uruchamiania zastrzeżenia kredytowego lub w dowolnym momencie, gdy jest ona włączona. Trzykrotne podanie błędnego kodu podczas próby wyłączenia zastrzeżenia oznacza konieczność ponownego ustawienia kodu PIN. Wszystkie operacje realizowane są w ramach konta BIK.

Jako, że zastrzeżenie kredytowe jest częścią usługi Alerty BIK (aktywowanej osobno lub w Pakiecie BIK), więc po jej wygaśnięciu przestaje być aktywne, nie spełnia swojej roli.

Przybywa uczestników systemu

Lista podmiotów uczestniczących w systemie Zastrzeżenia Kredytowego stale się wydłuża. BIK deklaruje, że będzie dążył, by uczestniczyły w nim wszystkie banki i instytucje pożyczkowe, z którymi współpracuje.

Kredytodawcy powinni być tym zainteresowani, gdyż jest to dla nich korzystne. Po pierwsze, nie udzielając kredytów oszustom unikają kłopotów związanych ze ściąganiem zobowiązań. Po drugie, podejmując działania chroniące kredytobiorców pokazują się jako firmy działają etycznie, dbające o interesy klientów.

Niezależnie od usług z jakich skorzystamy, by utrudnić działanie oszustom i tak najważniejszy jest zdrowy rozsądek, chronienie swojej tożsamości , nie podejmowanie działań, które mogą ułatwić jej kradzież.

2022-04-05
Zobacz wszystkie

Kalkulator kredytowy

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami!
pola oznaczone * są wymagane

Kursy walut

Kurs walut Notowanie z: 2025-01-02
USD 4,1219 0.50% 0.0207 zł
EUR 4,2668 0.15% 0.0062 zł
CHF 4,5554 0.40% 0.0183 zł
GBP 5,1448 0.08% 0.0040 zł

Nasi partnerzy

Odwiedź nas na Google+

Ta strona korzysta z cookies OK, rozumiem Więcej informacji