Wiele banków w 1 miejscu

Infolinia
17 850 78 00

 

Warto wiedzieć

Login i hasło – Twoja tajemnica

 

Login i hasło do bankowości elektronicznej winny być jedną z najpilniej strzeżonych tajemnic właściciela konta. Są jednak sytuacje, gdy jesteśmy proszeni o ich ujawnienie. Czy to bezpieczne i na jakie konsekwencje się narażamy?

Wszelkie poradniki bezpiecznego korzystania z bankowości internetowej zwracają uwagę na konieczność zachowania danych do logowania do systemu bankowości elektronicznej tylko do swojej wiadomości. Są też zalecenia, by wymyślać trudne hasła i zmieniać je co pewien czas. Same banki też robią wiele, by zminimalizować ryzyko przechwycenia danych i nieuprawnionego skorzystania z rachunku., np. sms-y z jednorazowym kodem potwierdzającym transakcję.

 

Prosimy o dane dostępowe…

Z drugiej strony zdarzają się sytuacje, gdy podanie loginu i hasła do swojego konta bankowego jest warunkiem zrealizowania transakcji w sklepie internetowym lub ma ułatwić nam skorzystanie z oferty kredytowej. W pierwszym przypadku chodzi o to, że to nie klient dokonuje przelewu na konto sklepu internetowego, w którym dokonuje zakupów, ale sam sklep pobiera z konta klienta odpowiednia kwotę w chwili, gdy transakcja jest realizowana.

Drugi przykład dotyczy sytuacji, gdy bank, w którym nie mamy konta, a chcemy w nim wziąć kredyt, prosi nas o dane dostępowe do naszego rachunku, by mógł sobie sam prześledzić historię naszych transakcji i na tej podstawie ocenić naszą wiarygodność kredytową i w konsekwencji zaproponować indywidualne warunki kredytowe.

Komisja Nadzoru Finansowego i Związek Banków Polskich piętnują takie działania. Zwracają uwagę, że login i hasło do systemu bankowości elektronicznej winny być pilnie strzeżone przez właściciela konta i nikomu, pod żadnym pozorem, nie powinny być udostępniane. Obie instytucje podnoszą też argument, że uzależnianie określonych działań przez sklepy internetowe czy banki od podania danych dostępowych do konta, kłoci się z wpajanymi klientom banków przez lata zasadami bezpiecznego korzystania z bankowości elektronicznej. Zwracają również uwagę, że podając login i hasło klient traci kontrolę nad tym, co się z nimi dalej dzieje, jak są one chronione, przez kogo i kiedy używane.

 

Bardzo wiele ryzykujemy

Ujawnienie komuś innemu danych dostępowych do bankowości elektronicznej rodzi dla klienta poważne konsekwencje. Po pierwsze, w przytłaczającej liczbie przypadków oznacza naruszenie umowy prowadzenia rachunku bankowego, w której jasno i wyraźnie jest określone zobowiązanie użytkownika bankowości elektronicznej do ochrony jego danych identyfikacyjnych. To z kolei prowadzi do zwolnienia banku z odpowiedzialności za pieniądze przechowywane na rachunku. Oczywiste jest, że wiedząc o ujawnieniu loginu i hasła, bank nie rozpatrzy pozytywnie naszej reklamacji dotyczącej wypłaty pieniędzy przez osobę trzecią. Co więcej, ujawnione przez nas podmiotowi X dane identyfikacyjne mogą zostać przechwycone przez kogoś jeszcze innego i wówczas zupełnie stracimy kontrolę nad rachunkiem.

Jak widać, możliwe zyski z dokonania tańszego zakupu w sklepie internetowym czy skorzystania z korzystnej oferty kredytowej, są niewspółmiernie małe do ryzyka, na jakie się narażamy udostępniając nasz login i hasło do systemu bankowości elektronicznej, do konsekwencji jakie mogą nas spotkać.

 

2015-08-18
Zobacz wszystkie

Kalkulator kredytowy

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami!
pola oznaczone * są wymagane

Kursy walut

Kurs walut Notowanie z: 2024-10-29
USD 4,0251 0.11% 0.0044 zł
EUR 4,3542 0.15% 0.0064 zł
CHF 4,6472 0.24% 0.0113 zł
GBP 5,2243 0.16% 0.0083 zł

Nasi partnerzy

Odwiedź nas na Google+

Ta strona korzysta z cookies OK, rozumiem Więcej informacji