Wiele banków w 1 miejscu

Infolinia
17 850 78 00

 

Warto wiedzieć

Samochód – cenne zabezpieczenie pożyczki

 

Samochód może stanowić zabezpieczenie nie tylko kredytu na jego zakup. Może być formą zabezpieczenia pożyczki na dowolny cel.

Pożyczkodawca, niezależnie od tego czy jest to bank czy inna instytucja finansowa, chce mieć pewność, że pożyczone pieniądze wrócą do niego. Dlatego podejmuje różne działania, by zminimalizować ryzyko utraty pieniędzy – prosi o zaświadczenie o uzyskiwanych dochodach, domaga się ubezpieczenia kredytu, przedstawia weksel do podpisu, itp. Może też zażądać zabezpieczenia materialnego, np. dokonania odpowiedniego wpisu w księdze wieczystej nieruchomości, która będzie zabezpieczeniem kredytu (tzw. ustanowienie hipoteki) lub przewłaszczenia na jego rzecz jakiejś cennej rzeczy, np. samochodu. Ta ostatnia forma zabezpieczenia stosowana jest najczęściej przy kwotach pożyczki rzędu kilkunastu, kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Pożyczanie pod zastaw cennych rzeczy to domena lombardów. Oferują one otrzymanie pieniądze w naprawdę krótkim czasie. Kwota, którą można pożyczyć stanowi jednak na ogół tylko niewielki ułamek wartości zastawianej rzeczy. Na dodatek ocena „atrakcyjności” przedmiotu mającego być przedmiotem zastawu zależy jedynie od pracownika lombardu, a to przekłada się na wysokość kwoty możliwej pożyczki. Po wycenie przedmiotu zastawu pozostaje jedynie uzgodnić inne warunki pożyczki - odsetki, okres pożyczki, koszty przechowywania zastawianego przedmiotu itp. Co ciekawe, w przypadku zastawiania samochodu jego właściciel może nadal z niego korzystać, określane są jedynie warunki użytkowania pojazdu.

 

Nieco formalności

Zastawienie samochodu, to nie to samo co oddanie do lombardu kosztowności, komputera czy innej cennej rzeczy, kiedy formalności załatwia się naprawdę w kilka minut. W przypadku pojazdu trzeba jednak spełnić kilka warunków.

Po pierwsze, trzeba udowodnić, że jest się jedynym posiadaczem pojazdu. Wyklucza to możliwość zastawienia samochodu leasingowanego oraz tego, który już jest przedmiotem zabezpieczenia kredytu. Po drugie, nieco dłużej może potrwać wycena. Pracownik lombardu będzie brał pod uwagę nie tylko stan techniczny pojazdu, ale również jego „atrakcyjność”. To dość subiektywna ocena związany z marką, kolorem pojazdu, jego wyposażeniem itp., czyli czynnikami, które mają wpływ na to, jak szybko i w jakiej cenie uda się sprzedać samochód, gdyby jego właściciel nie spłacił pożyczki.

Warto w tym momencie zaznaczyć, że lombard nie ma pełnej swobody w decydowaniu o sprzedaży pojazdu, nie może tego zrobić wg swoich własnych procedur. Gdy pożyczkobiorca nie reguluje zobowiązania, lombard musi wystąpić do sądu z pozwem o spłatę pożyczki. Gdy to nie wzruszy dłużnika, przychodzi czas na uzyskanie tytułu egzekucyjnego, potem nadanie mu klauzuli wykonalności i zdobycie tytułu wykonawczego. Dopiero na końcu tej drogi jest wniosek o wszczęcie egzekucji przez komornika, przeprowadzenie przez niego licytacji. Do lombardu trafi kwota uzyskana podczas licytacji pomniejszona o koszty egzekucji komorniczej.

 

Okres pożyczki

Okres oferowanych pożyczek pod zastaw samochodu jest dość zróżnicowany. Na ogół wynosi 2-3 lata. Z jednej strony wynika z wysokości pożyczanych kwot (przeważnie kilkadziesiąt tysięcy zł), a z drugiej strony jest ograniczony przez naturalne zużycie pojazdu, spadek jego wartości związany z procesem eksploatacji.

Można jednak spotkać oferty, w których ogłoszeniodawcy przekonują, że pożyczą kwotę przekraczającą wartość samochodu, albo, że czas pożyczki wyniesie nawet do 10 lat. Takie oferty powinny skłonić do głębokiego namysłu. Głównie dlatego, że pożyczanie kwoty wyższej niż wartość zastawionego przedmiotu jest sprzeczne z ideą zastawu. Po drugie, wartość 10-letniego samochodu jest niewielka z racji przebiegu, zużycia elementów mechanicznych i innych czynników. Szybkie spieniężenie takie pojazdu, gdyby zaszła taka konieczność, w atrakcyjnej dla wierzyciela cenie, byłoby z pewnością trudne.

Interesując się mimo wszystko taką ofertą, dobrze jest poprosić o wzór umowy pożyczki i skonsultować jej zapisy z prawnikiem, bardzo szczegółowo dopytać się o wszelkie opłaty i koszty pożyczki.

 

Zapisy umowy

Jak już zostało wspomniane, pożyczka pod zastaw samochodu odbiega od standardów pożyczki lombardowej, której istotą jest pozostawienie przez pożyczkobiorcę zastawionego przedmiotu w lombardzie. W przypadku zastawienia samochodu, jego właściciel nadal może go używać. Dlatego konieczne jest określenie warunków tego użytkowania, opisanie w umowie pożyczki wpływu ewentualnej stłuczki czy wypadku na warunki pożyczki. Dla uproszczenia formalności, najczęściej stosowaną formą zabezpieczenia się pożyczkodawcy przed zbyciem auta przez pożyczkobiorcę jest przejęcie od niego karty pojazdu.

Precyzyjne określenie praw i obowiązków (np. dokonywanie przez dłużnika okresowych przeglądów w autoryzowanej stacji obsługi, tankowanie paliwa tylko na określonych stacjach paliw, wykupienie polisy ubezpieczeniowej w określonym zakresie) obu stron umowy pozwoli wyeliminować sytuacje konfliktowe. Jednym z najistotniejszych elementów jest dokładne wskazanie okoliczności, zachowań pożyczkobiorcy, które dają prawo pożyczkodawcy do wystąpienia do sądu z pozwem o spłatę długu. Może to być używanie samochodu niezgodnie z ustaleniami, niespłacenie określonej liczby rat, itp.

Jako, że samochód to cenna rzecz, a pożyczana kwota jest znacząca, można zastanowić się nad spisaniem umowy u notariusza. Co prawda wiąże się to z dodatkowymi kosztami (ponosi je pożyczkobiorca) i wydłużeniem załatwiania formalności, ale zyskujemy pewność poprawności umowy. Dodatkowo, gdyby w umowie były jednak wady prawne, to każda ze stron umowy, może dochodzić od notariusza odszkodowania za popełnione przez niego błędy.

Zastawienie samochodu, mimo trwających nieco dłużej niż przy zwykłej pożyczce lombardowej formalności, to chyba najlepsza propozycja dla osób potrzebujących pożyczyć w krótkim czasie znaczącą kwotę. Dla niektórych osób może być też ważne, że wiele firm oferujących tego typu pożyczki gwarantuje pełną dyskrecję, zapewnia, że kontaktuje się z dłużnikiem tylko w sposób z nim ustalony, tak, by nie wzbudzać „podejrzeń” w rodzinie czy u współpracowników.

 

2015-02-19
Zobacz wszystkie

Kalkulator kredytowy

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami!
pola oznaczone * są wymagane

Kursy walut

Kurs walut Notowanie z: 2024-10-30
USD 3,9989 0.65% 0.0262 zł
EUR 4,3350 0.44% 0.0192 zł
CHF 4,6144 0.71% 0.0328 zł
GBP 5,1982 0.50% 0.0261 zł

Nasi partnerzy

Odwiedź nas na Google+

Ta strona korzysta z cookies OK, rozumiem Więcej informacji