Wiele banków w 1 miejscu

Infolinia
17 850 78 00

 

Warto wiedzieć

Pożyczka lombardowa

 

Nazwa tytułowej pożyczki od razu kojarzy się niemal każdemu z lombardem, wielu być może w znaczeniu pejoratywnym. Tymczasem tego typu produkty w swojej ofercie mają także banki i inne instytucje finansowe. Pożyczka lombardowa może być bardzo szybką (ale i dość kosztowną) alternatywą dla pożyczek pozabankowych.

Udzielającego pożyczki lombardowej zupełnie nie interesuje czy i gdzie jego klient pracuje, ile ewentualnie zarabia, czy ma jakieś inne długi i w związku z tym jaka jest jego zdolność kredytowa. Podstawową kwestią jest tylko, co klient może zostawić w zastaw. Istotą pożyczki lombardowej jest bowiem pozostawienie przez kredytobiorcę czegoś wartościowego w zastaw, czyli jako zabezpieczenie spłaty zaciągniętego zobowiązania. W wielkim uproszczeniu ów zastaw można porównać do ubezpieczenia „tradycyjnego” kredytu czy też wpisu hipotecznego w księdze wieczystej nieruchomości w przypadku kredytu hipotecznego.

 

Co można zastawić?

Od razu rodzi się pytanie – co można dać w zastaw? Praktyka pokazuje, że niemal wszystko. Od decyzji prowadzącego lombard zależy, czy daną rzecz zechce przyjąć, jak oceni jej „atrakcyjność”, co znajdzie swoje odzwierciedlenie w warunkach pożyczki – wysokości pożyczanej kwoty i warunkach jej spłaty. Przyjmuje się, że maksymalnie można uzyskać 90 proc. wartości zastawu, ale w praktyce propozycje właścicieli lombardów są dużo niższe. Muszą oni bowiem skalkulować ryzyko, uwzględnić koszty przechowywania zastawianego przedmiotu.

Oczywiście najbardziej wybredne są banki. Oczekują zastawienia papierów wartościowych, zgody na blokadę środków czy zdeponowania w ich skarbcach biżuterii, rzetelnie wycenionych dzieł sztuki itp. Właściciele lombardów są mniej wymagający. Przyjmują nie tylko sprzęt rtv, agd i komputerowy czy kosztowności ale także samochody. Doniesienia prasowe mówią też o zwierzętach hodowlanych i innych nietypowych „przedmiotach zastawu”.

W bankach pożyczka lombardowa wiążę się z określonymi procedurami. W lombardach tylko od decyzji obu stron zależy, jak szybko dojdą do porozumienia, co do warunków pożyczki. Możliwe więc jest, że klient wyjdzie z gotówką w ręku już po kilku minutach.

 

Ile otrzymamy i na jak długo?

Trzeba mieć świadomość, że pożyczki lombardowe należą do najdroższych form łatania dziur finansowych. To dobre rozwiązanie tylko dla tych, którzy bardzo pilnie potrzebują pieniędzy i mają pewność, że będą je w stanie oddać w ciągu kilku dni. Na dodatek to raczej propozycja dla osób potrzebujących niewielkich kwot. Przy potrzebach rzędu kilku lub kilkunastu tysięcy pojawia się problem odpowiedniego przedmiotu zabezpieczenia, a z tym wiąże się już problem jego wyceny. Trudno się bowiem spodziewać, że każdy właściciel lombardu będzie w stanie „od ręki” oszacować wartość oferowanej mu w zastaw biżuterii, obrazu, rzeźby czy samochodu.

W przypadku tego ostatniego pojawia się jeszcze jeden problem. O ile dzieła sztuki czy kosztowności można na kilka dni zostawić w lombardzie, to samochód pożyczkobiorca na ogół chce nadal użytkować, może on bowiem stanowić źródło jego zarobkowania. Często stosowanym rozwiązaniem jest zostawienie w lombardzie karty pojazdu lub ustanowienie cesji na polisie ubezpieczeniowej na rzecz firmy prowadzącej lombard.

Bowiem, właściciel lombardu nie dość, że nie ma zastawionego pojazdu „na oku”, to jeszcze istnieje ryzyko, że może się zdarzyć wypadek, auto może zostać uszkodzone w wyniku jakiegoś innego zdarzenia losowego. Dlatego dużą ostrożność i podejrzliwość winny budzić oferty pożyczenia pod zastaw samochodu kwot przewyższających jego wartość lub propozycja wieloletniego okresu spłaty pożyczki. Wszak z każdym rokiem atrakcyjność auta spada, nie tylko jest ono tańsze, ale i trudniej je sprzedać.

 

Ile to kosztuje?

Trudno konkretnie odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Warunki pożyczek negocjowane są indywidualnie, uzależnione od atrakcyjności zastawu, wysokości pożyczanej kwoty i liczby dni, po których kredytobiorca chce oddać pieniądze i odzyskać zastawiony przedmiot. Generalnie, im wyższa kwota i dłuższy okres spłaty, tym koszty relatywnie są niższe. Co prawda istnieje zasada, że maksymalne oprocentowanie nie może być wyższe od czterokrotności stopy pożyczki lombardowej w NBP, ale istnieje wiele sposobów na ominięcie tego zapisu, choćby poprzez ustalenie opłat za przechowywanie przedmiotu.

 

Rzetelny lombard

Rzetelnych przedsiębiorców można rozpoznać m.in. po posługiwaniu się regulaminem pożyczek lombardowych, skrupulatnym sprawdzeniu dowodu osobistego kredytobiorcy i upewnieniu się, że jest on faktycznie właścicielem zastawianego przedmiotu. Oddając w zastaw rzecz wrażliwą na warunki przechowywania czy bardzo cenną, dobrze jest się upewnić w jakich warunkach będzie oczekiwała na jej odebranie.

Co ciekawe, wiele firm oferujących pożyczki pod zastaw zapewnia, że gwarantuje… pełną dyskrecję, że kontaktuje się z dłużnikiem tylko w sposób z nim ustalony. Są też oferty mobilnych lombardów, które przyjeżdżają do klienta, odbierają od niego zastawianą rzeczi wręczają do ręki pieniądze.

 

2014-06-09
Zobacz wszystkie

Kalkulator kredytowy

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami!
pola oznaczone * są wymagane

Kursy walut

Kurs walut Notowanie z: 2024-11-22
USD 4,1752 1.02% 0.0420 zł
EUR 4,3430 0.09% 0.0039 zł
CHF 4,6959 0.45% 0.0211 zł
GBP 5,2240 0.05% 0.0025 zł

Nasi partnerzy

Odwiedź nas na Google+

Ta strona korzysta z cookies OK, rozumiem Więcej informacji